Със скандали приключва седмицата в парламента, намерените бюлетини в Костинброд са 480 000

Ставащото в парламента и конфликтите между парламентарните партии са сред водещите теми на съботните вестници.

Със скандали приключва седмицата в парламента, намерените бюлетини в Костинброд са 480 000

„Депутатите от ГЕРБ се регистрираха за началото на пленарното заседание, след което напуснаха залата на Народното събрание.
"Имайте предвид, че гражданите гледат това надхитряне с регистрацията в пленарна зала, г-н Борисов. Това доста напомня поведение в началните класове в училище", заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков (БСП) преди да открие заседанието, за което се регистрираха 180 депутати. Така представителите на ГЕРБ хем вдигнаха нужните гласове за приемане на решения на парламента, хем се отчетоха, че са на работа и ще получат заплата." - в. „Дневник".

„ГЕРБ ясно заяви, че в така организираната работа в пленарна зала, няма как да продължи да участва в парламента. Ние сме категорични.
Това заяви пред bTV бившият председател на Народното събрание от ГЕРБ Цецка Цачева.
Така, както други парламентарни групи са напускали пленарната зала, така и ГЕРБ го прави. Ние трябва да бъдем близо до хората.
ГЕРБ се регистрират, за да получат надницата си за деня, а след това обикалят по коридорите, пият кафе, смеят се, заяви депутатът от БСП и заместни-председателят на парламента Мая Манолова.
"Вие сте заместник-председател на 42-рото НС, вие не сте говорител на хората. ГЕРБ има най-много народни представители, избрани са от най-много хора", каза Цачева.
Няма как групата на "Коалиция за България" и ДПС да направят мнозинство с общо 120 депутати. Мнозинството се прави с участието на "Атака". Тези три партии управляват България, коментира още тя.
Ние взехме това решение, защото категорично възразяваме срещу начина, по който работи парламента. Именно с популистки обещания и демагогски твърдения левите спечелиха немалко гласове.
Мая Манолова заяви, че хората са гласували за ГЕРБ, за да работят и да бъдат в пленарна зала." - в. „24 часа".

Разследването на полетите с правителствения авиоотряд също е сред актуалните теми в печата.

„Близо 3 млн. лева са похарчени от кабинета "Борисов" за периода август 2009 г. до февруари т.г. за таксита по въздуха, съобщи в парламента премиерът Пламен Орешарски на въпрос на депутата от "Атака" Венцислав Лаков за използването на Авиоотряд 28.
От информация от генералния директор на авиоотряда за този период са извършени 309 полета със самолети и хеликоптери на авиоотряда в различни направления.
"1 653 699 лева са похарчени от 1 март 2011 година до 31 май тази година от Министерския съвет", посочи Орешарски. Сумата не включвала полетите по заявка на други ведомства." - в. „24 часа".

„Само на изтребител не е летял по време на своя мандат бившият премиер Бойко Борисов. За близо четири години той се е качил на всички видове самолети, с които разполага българската бойна авиация - "Спартан", "Ан-30" и "Пилатус", както и на хеликоптерите "Кугър". Това е струвало на ВВС 812 325 лв. Други 1.65 млн. лв. пък са били изразходвани от кабинета "Борисов" за полети със самолети и хеликоптери на правителствения "Авиоотряд 28", се разбира от отговорите на премиера Пламен Орешарски и военния министър Ангел Найденов по време на първия парламентарен контрол на 42-рото НС.
Правителствените полети привлякоха вниманието, след като миналото лято стана ясно, че отборът, в която играе бившият премиер, е ползвал услугите на "Авиоотряд 28". По-късно се разбра, че кабинетът е използвал и военни хеликоптери и самолети за различни свои пътувания." - в. „Сега".

Скандалът с намерените бюлетини в Костинброд е сред темите с продължение във всекидневниците.

„Приключи огледът на бюлетините, открити в печатницата в Костинброд. В крайна сметка са намерени 480 000 бюлетини, съобщиха на брифинг тримата наблюдаващи прокурори от Софийската градска прокуратура - Роман Василев, Ваня Стефанова и Стоил Тойчев.
Бюлетините са били предназначени за всички МИР в страната, плюс - чужбина. За някои избирателни райони са намерени повече отпечатани бюлетини. Например - Благоевград и Кърджали.
На бюлетините няма никакви знаци и отбелязвания за определена партия. 170 000 от бюлетините са били нарязани. Повече информация ще има след приключване на всички назначени експертизи." - в. „24 часа".

„Намерените бюлетини в печатницата в Костинброд са 480 000. Те са били предназначени за всички избирателни райони, включително и за чужбина, съобщиха от обвинение. Те бяха поканили представители на медиите в специализираната прокуратура, където са иззетите от печатницата бюлетини.
Не са открити такива с поставени специални знаци, но за някои райони има отпечатани повече - Благоевград, Кърджали, Варна, Бургас.
До две седмици ще бъде готово експертното заключение по случая. Поръчката за бюлетините е била за общо 8 340 000.
Прокуратурата води разследването за две престъпления - в изборния процес и за длъжностно престъпление от администрацията на правителството. По първия казус - от иззетите протоколи и свидетелски показания, е ясно, че бюлетини са изнасяни и след 8 май, когато обществената поръчка приключва. Това означава, че злоупотреби лесно са могли да бъдат направени. По втория казус - доказано е, че Министерският съвет като възложител на поръчката не е следил как се изпълнява договорът.
Главният прокурор Сотир Цацаров неколкократно обяви, че държавното обвинение има категорични доказателства, че бюлетините, открити ден преди вота на 12 май, не са напускали печатницата, защото прокуратурата е предотвратила излизането им." - в. „Дневник".

Всекидневниците съобщават също за драстично нарастване на броя на фалитите у нас.

„С 234,3% се е увеличил броят на фалитите в България през 2012 г. Средното за региона увеличение е с 3,5%. Така по този показател сме на първо място с обявени в несъстоятелност 1339 фирми от общо 380 хил. активни предприятия.
Това показват данните на "Кофас" - компания, специализирана в управлението на дълга. Милена Виденова, управител на "Кофас" за България, обяснява ръста на фалитите у нас с факта, че едно дело за несъстоятелност се води средно три години и три месеца.
Така финализираните през 2012 г. дела са заведени през 2008-2009 г., когато държавните мъже обърнаха плочата и от "ипотечната криза на САЩ няма да ни достигне", започнаха да говорят, че ни чакат тежки времена и трябва да затягаме коланите. Повечето фалирали фирми са от секторите строителство, превози, търговията на дребно и производството на текстил." - в. „Стандарт".