Доматена революция пред парламента, нестихващи неразбории около Конституционния съд

„Доматената революция" е сред водещите теми на всекидневниците в неделя.

Доматена революция пред парламента, нестихващи неразбории около Конституционния съд

„Около 200 души се събраха на протест пред Народното събрание /НС/, много от тях - с домати в ръце.
Въпреки кордона от униформени домати все пак полетяха към сградата на парламента, но не достигнаха целта си. Нямаха този късмет обаче минаващите автомобили.
Зеленчуковият протест на жълтите павета имаше разнопосочни искания. Повечето от бунтарите бяха обединени от идеята да се изправят срещу политическата класа и стила й на управление за последните 20 години.
Доматеният протест беше организиран в социалните мрежи - повод за него стана арестът преди седмица на Николай Колев-Босия, тогава той символично успя да хвърли домат по парламента." - пише в. „Сега".

„Домати и други зеленчуци полетяха срещу фасадата на Народното събрание. Акцията бе в подкрепа на известния дисидент Николай Колев-Босия, арестуван във вторник, след като хвърли развален домат по сградата на Народното събрание. Колев изкара 24 часа в ареста на Първо РПУ, а още на другия ден хиляди се включиха във фейсбук група "Доматена революция". - напомня в. „24 часа".
Всекидневникът помества интервю с Николай Колев-Босия, в което поетът заявява: .
"Когато ме задържаха, нарушиха всичките ми човешки права. Първо, бутнаха ме в килия, като ми отказаха лекарски преглед, аз съм хронично болен, имам диабет, високо кръвно, един инфаркт и т.н. Второ, не ми дадоха възможност да се обадя на близък човек по телефона. Трето, отказаха ми дори адвокатска защита. Четвърто, не ме пуснаха и до тоалетната да отида."

В. „Труд" също цитира Николай Колев-Босия:
„Аз имам достатъчно юридически възможности, имам и достатъчно морал, за да се защитя от Али Баба и четиридесетте разбойници", заяви Босия и допълни, че под Али Баба държи да се разбира министърът на вътрешните работи - Цветан Цветанов.
Той обясни, че протестът му не е започнал сега, напротив - началото му е от преди повече от 30 години и е насочен срещу „политическата система, корупцията, демагогията, скриването на информацията, лошите закони, лошото им изпълнение, лошото наблюдение върху изпълнението на законите, медийния слугинаж".



Скандалите около кадровите несполуки в Конституционния съд също са сред най-отразяваните теми във всекидневниците.

„Скандалът „Марковска" не е минал напразно, ако извадим съответните изводи, за да не допускаме същите грешки. Това заяви пред Дарик бившият председател и настоящ изпълнителен директор на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова по време на събранието им в Пловдив.  
Тя е изпратила писмо до Висшия съдебен съвет (ВСС) с искане за преразглеждане на процедурата по избор на главен прокурор и други ръководни длъжности.
Според Тодорова специална комисия трябва да събере цялата общодостъпна информация в публични регистри и медии за кандидатите и да ги предаде за анализ на членовете на ВСС. По този начин няма как да има оправдания, че някои от магистратите не са знаели всички релевантни факти относно избора, смята тя.
Позиция от страна на висшите магистрати относно писмото, Мирослава Тодорова очаква през следващата седмица. Тя добави, че със случая ще се занимават новите членове на Управителния съвет и председателят Таня Маринова. Мирослава Тодорова остава изпълнителен директор на съсловната организация и ще отговаря за комуникациите със съдиите в страната." - в. „Труд".

Всекидневниците поместват и коментар на премиера Борисов, който обвинява „стогодишното управление на социалистите" за бедността в страната:

"България тръгва от две изходни позиции - най-нисък брутен вътрешен продукт и най-бедна държава в Европейския съюз. Това е следствие от 100-годишното управление на социалистите, на БКП." Това бе коментарът, който премиерът Бойко Борисов направи след срещата на евролидерите в Брюксел, на която не бе постигнато споразумение за бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г., предаде Нова ТВ. "От тази стартова позиция всички формули, по които се изчисляват парите, получавани от европейските държави, тръгват от тук. Това е следствие от това, че толкова години са марширували по Червения площад", добави Борисов.
По неговите думи вторият голям проблем е, че на предишното правителство са били спрени абсолютно всички европейски фондове. "Батко и братко" още тежи в Брюксел. Много от държавите казват: Претендирате за много пари, а всъщност предишното ви правителство усвояваше под 1% от фондовете, а вие усвоявате 25%. Научете се и си усвоете всичките пари, тогава искайте още", каза още министър-председателят." - в. „Сега".

На фона на лошите ни показатели в сравнение с другите страни от ЕС в. „Стандарт" прогнозира, че  по Коледа българите ще направят транзакции за близо 25 милиона лева:
„Празничните покупки ще бъдат направени с картови разплащания.
Банките отчитат бум на плащането с карта. Прогнозите им са през идния месец тенденцията да се удвои. Все повече са хората, които предпочитат да плащат, макар и съвсем малки суми, с кредитна или дебитна карта.
Това се дължи на факта, че търговските обекти с ПОС терминали стават все повече. Тази година 30% от транзакциите са за плащане с карти, а 70% - теглене от банкомат. В Западна Европа и САЩ е тъкмо обратното. Заради очаквания бум на плащанията с карти по празниците банките предлагат и още защити."