Само 8 души участваха в анкетата на Окъжен съд

Добри оценки за Окръжен съд – Добрич, но слаб интерес към второто проучване на общественото мнение за работата му, показват резултатите. За разлика от първата анкета, която бе целенасочено раздавана в училища, бизнес структури и организации на хора с увреждания, втората бе поставена в Информационния център на Окръжен съд – Добрич, и разчиташе на желанието на посетителите там, за да я попълнят.

Само 8 души участваха в анкетата на Окъжен съд

В срока на провеждането й - 5-ти декември 2011 г. – 5-ти януари 2012 г., са получени 8 отговора. Всички анкетирани са посочили, че са работещи, а по възрастова характеристика те са от 31 до над 60 години.


 

Резултатите показват, че сред попълнилите анкетата са предимно потребители на услуги в Информационния център и в Гражданското отделение на Окръжен съд – Добрич. Преобладават позитивните оценки за административното обслужване на гражданите и за отношението на служителите към тях.

 

Анализът показва, че лесно се намира информация за администрацията на съда, а поставените табели, брошури, образци и други, както и обясненията на служителите дават ясна, но не винаги точна и пълна информация.

 

Мнението на анкетираните е, че делата се отлагат, колкото е необходимо. Причините за това се търсят предимно в свидетели, страни и вещи лица.

 

Интернет страницата на съда е посочена като предпочитания източник на информация за съда, за разлика от първата анкета, реципиентите на която разчитаха предимно на медиите и на свои познати. Обяснение за това може да се търси в характеристиките на отговорилите в първото проучване, когато бяха преобладаваха отговорите на хора с увреждания, имащи нужда от подкрепа.

 

Втората голяма отлика е в очертания интерес на анкетираните сега към разглежданите дела. Отговорилите на предходната анкета заявяваха потребност предимно към информация за прилаганите закони и за процесуалните процедури.

 

Окръжен съд – Добрич, намира за необходимо периодично да търси мнението на гражданите за работата му, въпреки че проучванията, които прави нямат представителен характер.