Иновативен урок на открито с ученици от ОУ "Димитър Талев"

Четвъртокласници и петокласници от иновативното СУ „Димитър Талев“ проведоха интегриран урок на открито на археологическите разкопки на античния град Палматис край с. Оногур.

Иновативен урок на открито с ученици от ОУ "Димитър Талев"

Посещението им е част от заложените дейности по проекта за иновативно училище. На място учениците се докоснаха до материални извори от Античността, като по този начин видяха нагледно обяснените им в учебника методи на изучаване на историята.



Учениците бяха посрещнати сърдечно от директора на РИМ-Добрич - Добри Добрев и проф. Казимир Попконстантинов – ръководител на археологическите разкопки. Известният български археолог разказа на учениците за откриването на античния град, за това как протичат разкопките, какво точно е разкрито до този момент и какви са очакванията на специалистите.Той показа на децата схеми и рисунки, които илюстрират как е изглеждала преди 1500 години откритата епископска базилика. Изключително интересна за децата беше възможността да се докоснат до част от откритите находки.


След този урок по история на открито учениците тестваха своите знания и умения по география за ориентиране в природата, като използваха както природни обекти, така и съвременни средства за ориентиране – компаси и различни приложения на мобилните си телефони. Изследвайки каньона Суха река, около язовир Оногур, учениците разгледаха и някои от пещерите в района, които са били убежища на монаси.

В края на урока учениците получиха задача от преподавателя си по БЕЛ да разкажат писмено за своите преживявания и лични наблюдения. От направените снимки в часовете по информационни технологии ще бъдат изготвени албуми и постери.


Чрез тематичното обучение учебното съдържание се организира по такъв начин, че учениците да откриват връзките между различните предметни области и приложението на изучавания материал в различни аспекти на живота. Провеждането на подобни тематични уроци стимулира учениците към оригинално, критично и креативно мислене.

Резултатът от такъв интегриран модел на учене води до развиване на навици за общуване и диалог, работа в екип, мотивиране на децата и активното им участие в учебния процес.