Битката срещу целулита

Целулитът е състояние, засягащо много жени, но засега лечение не е открито.

Битката срещу целулита
Целулитът всъщност засяга повече жени, отколкото някой може да си представи. И много от тях хвърлят стотици левове, за да се опитат да го излекуват. Тъжната истина е, че лекарство няма. Но пък има начини да спрем развитието му и да ограничим щетите

Целулитът като цяло засяга повече жени, отколкото мъже заради различията в телесната структура на двата пола. Това е състояние, което много жени намират за смущаващо и затова предприемат всякакви мерки, за да го прикрият. Причината за възникването на целулита остава неизвестна, макар че според някои изследвания има определени фактори, които предразполагат да го развием.

Целулитът е набръчкване на кожата, често сравнявано с портокаловата кора, което обикновено се получава в коремната област, краката и седалището. Обикновено се появява след пубертета и е по-често срещан при хората с наднормено тегло, но има и много случаи, в които са засегнати мъже и жени с нормално телосложение.

Причини за целулита

Целулитът се причинява от мастни депозити, формиращи се под кожата. Те се показват през съединителната тъкан. Съединителната тъкан е нишковидна материя, която съединява кожата и мускулите отдолу. Мъжете и жените имат различни съединителни тъкани. При мъжете съединителната тъкан е пресечена накръст и е доста по-здрава, отколкото при жените, при които е съставена от вертикални нишки.

Поради тази причина мастните депозити могат по-лесно да се покажат под съединителната тъкан на жените. Жените също така имат по-тънък епидермис в сравнение с мъжете, което също допринася за по-голямата изявеност на целулита при тях. Освен това мъжете складират мазнини в по-големи буци в сравнение с жените, при които мазнините са на малки отделни депозити.

Фактори, които допринасят за появата на целулит


Причината за целулита остава неизвестна, но много изследователи изказват теориите си. Тъй като целулитът обикновено се появява през пубертета, се смята, че може да е предизвикан от хормоналните промени. Повишените нива на естрогена при тийнейджърките се смятат за потенциална причина за появата му. Други хормонални фактори, които може би допринасят, са нивата на инсулина, на хормоните на щитовидната жлеза, пролактина и норадреналина.

Смята се, че може би и генетиката предразполага някои хора към развитие на целулит. Различията в строежа на ДНК между хората могат да повлияят начина, по който тялото складира мазнини, скоростта на метаболизма и кръвообращението.

Хората, които ежедневно се хранят с много мазнини, въглехидрати и сол са склонни към развитие на целулит по-често.

Факторите от начина на живот също могат да ни предразположат към образуване на целулит. Липсата на упражнения, тютюнопушенето и седенето за дълги периоди от време се асоциират с появата му.

Стегнатите по тялото дрехи, които ограничават здравословното кръвообращение, също са потенциален фактор – най-вече стегнатото бельо и стегнатите панталони.

Методи за лечение на целулита

За съжаление много хора харчат стотици левове всяка година за най-новите продукти за лечение на целулит, само за да се разочароват. Фактът е, че няма научно доказани методи за лечение на целулита, затова нека не хвърляме пари на вятъра за най-новите кремове, масажи, топлинни терапии, ултразвукови методи, терапии с радиовълни и магнити или за електрическа стимулация. Видимото ограничаване на целулита с тези методи на лечение е само временно.

Има медикаменти и билкови лекарства, които се продават с цел да въздействат върху мастните тъкани. Те също са доказали, че нямат особен ефект за ограничаването на видимостта на целулита.

Единствените доказани методи за превенция и ограничаване на количеството целулит са няколко:

- Да избягваме мазните храни. Трябва да се опитаме да ядем повече плодове и зеленчуци, които са богати на фибри, по-малко сол и да ограничим богатите на въглехидрати храни. Важно е и да пием много вода всеки ден.

- Да правим упражнения всеки ден. Това включва и кардио упражнения (които ускоряват дишането ни и карат сърцето да се напомпа), и силови упражнения. Вдигането на тежести може да ни помогне да подобрим мускулния си тонус и да намалим драстично видимите следи от целулита. Мускулите изгарят мастните депозити, за да произведат енергия. Мускулната маса помага за по-добрия тонус на кожата като ограничава мястото за мастни депозити. Жените не трябва да се притесняват дали няма да станат твърде мускулести, тъй като женското тяло е предпазено от развитието на прекомерно големи масивни мускули.

- Ако сме с наднормено тегло, да опитаме да отслабнем малко. Целулитът се среща по-често при жените с наднормено тегло в сравнение със слабите жени. Отслабването може да ни помогне да намалим видимостта на целулита.

- Да носим свободни дрехи. Свободните дрехи позволяват на кръвта да циркулира свободно из тялото в сравнение със стегнатите дрехи.

- Да избягваме тютюнопушенето.

Целулитът безспорно е смущаващ проблем - особено за жените. Но дори супермоделите понякога имат малко целулит. Нека не позволяваме на хилядите фирми, твърдящи, че има решение на проблема, да ни заблудят. Нито един от методите им не е научно доказан. Докато не разберем точната причина за появата на целулита, няма да знаем и как да го лекуваме. Това не е заболяване и няма да причини никакви драматични здравни проблеми. Докато се извършат повече научни изследвания за откриването на лечение за целулита, е най-добре да се научим да харесваме тялото си каквото е - с целулита и всичко останало.