Отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата

Тази година кампанията преминава под мотото „Да! Ние можем да спрем туберкулозата!“

Отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата

Ежегодно на 24 март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата. Тази година инициативите преминават под мотото: „Да! Ние можем да спрем туберкулозата!“. 


Туберкулозата е една от най-древните болести на човечеството. Независимо от постигнатите успехи в диагностиката, имунопрофилактиката и лечението й, тя си остава една от широко разпространените инфекции.

Туберкулозата е инфекциозно заболяване, което се характеризира с поражение на различни органи и системи (най-често белите дробове) и хронично протичане. Заболяването има здравно и медико-социално значение, което се определя от широкото му разпространение, тежестта на протичане и сравнително висока смъртност при липса на лечение. Като социално значимо заболяване се свързва с икономическото развитие на дадена страна, условията на живот и бит на населението, нивото на здравеопазването и др. 

Мултирезистентната туберкулоза остава заплаха за общественото здраве и здравната сигурност. В световен план само около 2 от 5 души с резистентна към лекарства туберкулоза са получили достъп до лечение през 2022г. Глобалните усилия за борба с туберкулозата са спасили около 75 млн. души от 2000г. насам - без лечение смъртността от туберкулоза е висока (около 50%). Около 85% от хората с туберкулоза могат да бъдат излекувани при правилно провеждане на противотуберкулозна терапия. 

Рискови фактори за развитие на болестта са:
-    непосредствен контакт с болен от туберкулоза (най-голям риск при семеен контакт или в затворени колективи);
-    пушене и злоупотреба с алкохол;
-    липса на ваксинация срещу туберкулоза или некачественото й провеждане без остатъчен белег;
-    намалени защитни възможности на организма след прекарани инфекции, хиповитаминоза, преумора, непълноценно хранене, нехигиенични условия на труд и бит и др.;
-    наличие на хронични заболявания - хроничен бронхит, бронхиална астма, ХОББ, диабет, алергични състояния и др.;
-    заразеност с вируса на СПИН.

Основното средство за предпазване от туберкулоза е задължителната активна имунизация на населението с БЦЖ ваксина. Съгласно Имунизационния календар на Република България всяко здраво новородено дете се имунизира от 48-я час след раждането (от 7 месечна възраст се извършва проверка за белег след БЦЖ имунизацията, на децата без белег се прави проба Манту, отрицателните се имунизират с БЦЖ ваксина) и се реимунизира на 7 годишна възраст, но само след отрицателна проба Манту.

Важно е поддържането на естествените съпротивителни сили на организма чрез пълноценно хранене, което е богато на белтъчини и витамини, поддържане на добра лична и обществена хигиена, осигуряване на оптимални условия на почивка и добър двигателен режим, както и консумиране на хранителни продукти, които са преминали ветеринарно-санитарен контрол.

Днес туберкулозата е болест, която може да се излекува, ако се открие своевременно и се спазва стриктно лечението. Въпреки това през 2022г. туберкулозата е на второ място като причина за смърт в света от заразно заболяване, след COVID-19 с 1,3 млн. починали лица.

През 2022г. броят на заболелите в света от туберкулоза е приблизително 10,6 млн. души, от които 5,8 млн. са мъже, 3,5 млн. са жени и 1,3 млн. са деца. Някои държави вече са намалили бремето на заболяването от туберкулоза до по-малко от 10 случая и по-малко от един смъртен случай на 100 000 души население годишно.

В България през последните години се наблюдава тенденция за намаляване на заболяемостта от туберкулоза, за област Добрич тенденцията следва тази за страната.

През 2023г. в област Добрич са регистрирани 17 души, заболели от туберкулоза. За сравнение – през 2022 г. Регистрираните болни са отново 17, през 2021 г. – 16, през 2018 г.- 32, а през 2008 г. – 55.