Червеното злато на подправките представят на Фермерския пазар в Добрич



Екзотичната и благоуханна подправка шафран представиха днес на традиционния фермерски пазар в Добрич.
Производителката Снежанка Добрева от с. Дъбрава разказа за полезните свойства на билката и трудоемкия начин на прибиране на продукцията. „Шафранът се произвежда от шафрановия минзухар, чиято родина е Азия. По-късно е бил култивиран и в Европа, предимно в Гърция, където са засети много обширни полета. Използва се най-вече в кулинарията, но има и много лечебни свойства – помага при очни заболявания, подобрява холестерола и помага при депресии ”, сподели тя.
За една чашка шафранов чай са нужни 3- 4 стигми, а в западните държави той се капсулова и използва като лечебно средство, което се продава в аптеките. Шафранът се ползва и в кулинарията, като се добавя в ястия – ориз, риба, месо, като им придава един приятен вкус и тъмно жълт цвят.
„За нас в България той не е много известен, но някои от земеделците набрахме кураж и решихме да засеем по няколко декара. Моят шафран е втора година. Купила съм грудките от Нидерландия със сертификат за качество”, сподели Добрева. Тя допълни, че през първата година е прибрала около 300 грама шафран, но тази година вече има над килограм. „Много се гордея с това, понеже процесът на прибиране на реколтата е изключително труден – първо се бере цветче по цветче, после с ножичка се отделя всяка стигма. След това за определено време се слага в специални сушилни, за да бъде изсушен и вече готов за консумация”, сподели тя.
Шафранът е многогодишно растение, което всяка следваща година прави нови и нови грудки, които могат да се отделят и с тях да се засеят още допълнителни площи. След втората година брането на шафрана става още по-трудно, защото от всяка туфичка започват да се образуват по 12- 13 нови цветове. „Тъкмо ги обирам и си казвам, че съм приключила и утре няма да има и на сутринта като отида в градината той пак е набол - хубав и лилав”, разказа Снежанка Добрева. Въпреки трудоемката работа жената споделя, че за нея е огромно удоволствие да работи именно с шафран, защото е много красив и ухае на пролет.
„Всеки четвъртък, от 10 до 15 часа, сме тук на Фермерския пазар в Добрич. Имаме достатъчно шафран и с удоволствие ще разкажем на добричлии за качествата на билката”, каза в заключение Снежанка Добрева, която с голяма любов и грижи отглежда екзотичната билка в с. Дъбрава.