Питат подрастващите какво да съдържа Националната стратегия за детето

УНИЦЕФ България стартира кампания, посветена на детското участие в създаването на Националната стратегия за детето. Регионална библиотека „Дора Габе” подкрепя кампанията като съдейства за популяризирането ѝ сред децата – както читатели на библиотеката, така и на всички деца от града и областта.

Питат подрастващите какво да съдържа Националната стратегия за детето

Знаеш ли, че в България съществува Национална стратегия за детето? Това е важен документ, чиято цел е да помогне на правителството да направи живота на децата в нашата страна по-добър. Ако споделиш с нас вижданията си по важни за теб въпроси, ще помогнеш тази стратегия да се подобри и това ще е полезно както за теб, така и за твоите приятели и за хилядите други деца, които дори не познаваш, пишат организаторите на допитването, адресирано към децата до 18 години.

Инициативата представлява информирано и доброволно включване на децата – в това число деца от маргинализираните групи, деца на различна възраст и с различни способности – във всички въпроси, които ги засягат пряко или косвено.

Първият етап от кампанията на УНИЦЕФ ще се състои в провеждането на консултации с деца от различни възрастови групи с и различен социален статус или етнически произход. От 10 март до 10 април те ще имат възможността да попълнят онлайн анкета - МОЯТ ГЛАС Е ВАЖЕН, засягаща значими въпроси от обществен характер – като образование, здравеопазване, социална защита, свободно време и т.н. Тези консултации ще бъдат взети предвид от Народното събрание и Държавната агенция за закрила на детето при актуализирането на Националната стратегия за детето.

Вторият етап на кампанията ще започне в началото на април и ще бъде насочен към промяна на обществените нагласи по отношение на детското участие.

Какво представлява детското участие?
Детското участие е право на всички деца – както индивидуално, така и когато участват в група или представляват други деца. На индивидуално равнище, децата имат право да бъдат изслушвани и мненията им вземани под внимание, когато възрастните (родители, роднини, учители, лекари, съдии и други специалисти) вземат решения, които ги засягат. Като група, децата имат правото да им се даде възможност да оказват влияние и да дават информация във връзка с решенията, които се вземат в обществото – например в училища, местни администрации, доставчици на услуги, организации на гражданското общество или правителството.

Защо участието е важно?
Участието е основно право, но то също така е и средство, чрез което могат да бъдат реализирани други права.