Наши младежи се завърнаха от форум за климатичните промени в Кения

През изминалата седмица шест представители на „Добруджанско аграрно и бизнес училище” - Добрич, партньор на Висше училище Международен колеж, посетиха Кения, където съвместно с експерти от Италия, Кения, Танзания, Непал и Полша обсъждаха националните и локалните ефекти от глобалните климатичните промени

Наши младежи се завърнаха от форум за климатичните промени в Кения
Участниците преминаха курс по видео заснемане и разработване на видеоклипове и кратки филми, фокусирани върху социално значими теми. Международният екип посети Кибера - вторият по големина беден квартал в Африка. Там участниците в обучението заснеха и интервюираха представители на малък цех за производство на сувенири от животински кости. Групата от България се запозна с младежките инициативи в областта на глобалното затопляне, провеждани в други държави, изработи видеоклипове и направи интервюта по темата за локалните ефекти от глобалните климатични промени. Сред официалните гости на събитието бе и кандидата за сенатор Ембу Коунти, който запозна участниците в обучението с политиката за опазване на околната среда в Кения и предизвикателствата, които тази африканска държава среща в усилията си да намали негативните ефекти от глобалното затопляне.

Международният форум се състоя в рамките на проект „Насърчаване на екологична отговорност в междукултурна среда: Комуникационни техники за мобилизиране на младежки инициативи за борба с климатичните промени”. Проектът се реализира в рамките на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, а периодът на изпълнение е 1.10.2012 г. - 30.09.2013 г. Водеща организация е „Добруджанско аграрно и бизнес училище” от - Добрич, а партньори по проекта са неправителствени организации от пет други страни - Полша, Италия, Непал, Кения и Танзания.

През май 2013 г., участниците в програмата ще посетят и град Добрич, където в рамките на същия проект ще се проведат ролеви и стимулационни игри на тема „Международни преговори за климатичните промени”, както и дейности за повишаване на обществената осведоменост по екологични проблеми.

Друга основна цел на организаторите е да насърчат дългосрочни партньорства между участващите в проекта младежи и организации, които да продължат да функционират и след края на проекта. Приоритет е създаването на общност от отговорни млади граждани, които чрез личен пример и организирани граждански инициативи да допринасят за изграждане и непрекъснато развитие на екологичното съзнание на обществото, както и да се утвърждават като лидери в прехода към зелена икономика и устойчиво развитие.