Дебютен роман издава Дияна Боева

Субсидия за издаването на своя първи роман „Писма за оригами” получи Дияна Боева – преподавател по български език и литература в ЕГ „Гео Милев” – Добрич. Финансовото подпомагане е част от традиционния проект на Община Добрич за книгоиздаване и книгоразпространение.

Дебютен роман издава Дияна Боева

До няколко месеца книгата ще излезе от печат в издателство „Ерго”. Редактори на романа са Веселин Веселинов и д-р Христо Боев, а рецензенти: доц. Вихрен Чернокожев, проф. Радослав Радев и д-р Антон Баев. Романът е писан в продължение на повече от три години.

„Писма за оригами“ се развива в два сюжетни плана. Повествованието започва с историята на семейството на Ирена и Богомил през 80-те години на XX век. В един зимен ден Богомил замръзва на улицата, опитвайки се да премине от другата страна и да преодолее своята неподвижност, разочарование и безнадеждност – незнайно как появили се изведнъж, точно когато пресича. В този първи план (80-те) идеята на автора е да пресъздаде света на консумацията, инерцията, любовта между двама души и краха на комунизма. Героите са модерни хора – не катарзисът и бунтът срещу системата са решаващи, а личното усещане за живота и самотата. След като премръзва на улицата и после излиза от болницата, Богомил започва да чете дневниците на Ели Хаджидимитрова – майката на жена си, която през 50-те години е била изселена в комунистически лагер в село Р. Дневниците-тетрадки пресъздават именно този дистопичен свят. Сюжетът се развива и редува в двата плана – съвременността на Богомил и Ирена и разказът на Ели от нейните дневници. Този ритъм задвижва различни пластове – лични, социални, човешки, митологични, исторически. В крайна сметка, животът е такъв какъвто е и трябва да бъде ценен и живян. Такова е и разбирането на Ели Хаджидимитрова, която също преживява своята любов в лагера с ченгето-разузнавач – Александър Русанов (баща на Ирена). Ели загубва живота си, когато разбира за изчезването на Русанов, раждайки преждевременно Ирена. Връзката между „двата“ свята е Мевледа – циганката, която е от местните в село Р. (родена е там), а после живее с Ирена и Богомил в град К. Тя е сянката, неумолимата съвест, на моменти вещицата, която носи някаква истина в себе си. Или поне така изглежда!

Дияна Иванова Боева е родена гр. Добрич. Завършила е българска филология. Работила е като журналист, редактор и учител по български език и литература. Има публикации в различни литературни вестници, списания и сборници. Нейни са вторите места, от първото и петото (в съавторство) издание в конкурса за кратка проза на LiterNet и eRunsMagazine. Автор е на сборник с разкази. Нейният проект "The Literature Blog: "Зона за четене и писане" получава първа награда на осмото издание на конкурса (2011) на Департамента за усъвършенстване на учители - София (СУ "Св. Климент Охридски"), за иновации в образованието, категория Продукти в областта на хуманитарните дисциплини. През 2013 година получава наградата на Столичната библиотека за курса си за творческо писанe, както и награда от МОН за практики, които обвързват литературата с гражданското образование. Участва като гост-редактор в проект на Министерството на културата за оперативна критика. През 2014 получава наградата на Областния управител на Добрич за участието си в Конкурса за специалисти, работещи в сферата на извънкласните и извънучебните дейности, организиран от фестивална програма "Приятели на България". Един от водещите е на рубриката "Нещо за четене" (2012-2013) по "Дарик" радио. По различни проекти води курсове по творческо писане, включително и във виртуални платформи. Харесва северното черноморие, прекарва по-голяма част от свободното си време в гр. Балчик.