„Горите и иновациите“ е мотото на тазгодишния Международен ден на горите

Годишно светът губи 10 милиона хектара гори заради обезлесяване и 70 милиона хектара от пожари

„Горите и иновациите“ е мотото на тазгодишния Международен ден на горите

Днес – 21 март, е денят, посветен на горите. Датата, на която се отбелязва Международния ден на горите, е избрана по инициатива на 23-ата сесия на Европейската конфедерация по земеделие, проведена през ноември 1971 г. и е подкрепена от Организацията на ООН по прехрана и земеделие през 1972 г.



На 21 март вниманието в целия свят още веднъж се фокусира върху ефективното стопанисване и опазване на всички гори на планетата с техния разнообразен растителен и животински свят.

Тази година темата е „Горите и иновациите: Нови решения за по-добър свят“.

Горите са една от ключовите екосистеми на планетата, поддържащи условията за нашия живот – осигуряват кислород, помагат за захранването на подпочвените води, които са единственият източник на вода за реките в безводните месеци, пречистват въздуха, осигуряват храна и животоспасяващи лекарства, улавят и съхраняват големи количества въглероден диоксид, с което допринасят за намаляване на промените в климата, източник са на различни суровини.

Борбата срещу обезлесяването изисква прилагането на нови технологични иновации и постижения. С годишната загуба от 10 милиона хектара гори, поради обезлесяване, и приблизително 70 милиона хектара, засегнати от пожари, тези иновации са от съществено значение при прилагане на системи за ранно предупреждение, устойчиво производство на суровини и упълномощаване на коренните народи чрез картиране на земята и достъп до финансиране за климата.

 Възстановяването на екосистемите, включително залесяването, може значително да допринесе за облекчаване на проблема с изменението на климата, напомнят от БДЗП.

Загубата на гори означава и загуба на незаменими местообитания за животинския и растителен свят. Тяхното възстановяване е основна цел на проектите на Българското дружество за защита на птиците „Земите и горите на орела“ и „Зеленият пояс на Югоизточна България“.

Проектът „Земите и горите на орела“ се осъществява от Изпълнителна агенция по горите в партньорство с Българско дружество за защита на птиците, Югоизточно и Североизточно държавни предприятия.