Как да изберем подходящия метод на контрацепция
Изборът на контрацепция зависи от възрастта, физиологическите особености и здравословното състояние на жената. Най-добре е този избор да се направи заедно с лекар, който ще помогне за определянето на най-ефективното и безопасно средство във всеки конкретен случай.
Главна роля в определянето на метода за предпазване от нежелана бременност играе възрастта. Медиците определят няколко възрастови групи, за които се препоръчват съответните видове контрацепция.
До 19 години
Най-подходящи са хормоналните противозачатъчни таблетки. Като правило те трябва да се прилагат 2 години след настъпването на менструацията.
Внимание! Тези средства са противопоказни при затлъстяване и сериозни заболявания на сърцето и съдовете.
Световната здравна организация препоръчва на момичетата на тази възраст да използват комбинираните противозачатъчни таблетки, които оказват по-малко влияние на женския организъм и не нарушават менструалния цикъл.
19-35 години
В този период са подходящи всички методи, но най-често се използват вътрематочните средства. Те са относително евтини и не изискват постоянен самоконтрол.
Широко се прилага и хормоналната контрацепция, която играе важна роля в профилактиката на нарушенията на менструалния цикъл, безплодието, ендометриозата.
Като най-безопасни за тази възрастова група се смятат ниско дозираните комбинирани препарати.
35-45 години
На тази възраст също се предпочитат вътрематочните средства, но те са противопоказни при заболявания на шийката и тялото на матката (ерозия, миома и др.).
Изборът на хормонални методи за контрацепция може да бъде ограничен и поради наличието на ендокринни заболявания, наднормено тегло, пушене и други негативни фактори.
Най-подходящи за тази възраст са комбинираните противозачатъчни средства от последно поколение.
За жените на възраст 35-40 години са доста ефективни хормоналните средства, които се въвеждат под кожата или с помощта на инжекция. Вътремускулното въвеждане (веднъж на 3 месеца) и въвеждането под кожата (веднъж на 3-5 месеца) изисква много по-малко самоконтрол отколкото всекидневното приемане на таблетки в строго определен час.
Друг вариант за контрацепция е хирургичната стерилизация, след която е практически невъзможно да се възстанови детеродната функция. Тази операция се провежда ендоскопски (чрез малък разрез на кожата със специални инструменти на основата на оптични влакна) и не е много по-сложна от аборта.
След 45 години
Често след 45-годишна възраст при жените настъпва менопаузата, но много от тях запазват редовната си менструация и се нуждаят от предпазни средства. Основните трудности при избора им се обусловени от редица рискови фактори (наднормено тегло, пушене, съпътстващи заболявания и др.).
Вътрематочните средства на тази възраст често са противопоказни поради наличието на различни заболявания (миома на матката, патологични изменения на шийката й и т.н).
Лекарите препоръчват използването на хормонална контрацепция, която се отличава не само със своята висока ефективност, но и с лечебните си свойства при редица гинекологични заболявания. Жените, използващи този метод, са застрашени в по-малка степен от рак на яйчниците и на матката, както и от остеопороза.
Комбинираните противозачатъчни таблетки са противопоказни за жените, които пушат интензивно, при запушване на кръвоносните съдове (инфаркт, инсулт, тромбофлебит и т.н.), тежка форма на захарен диабет, заболявания на черния дроб и други органи.
Ниско дозираните препарати от последно поколение оказват по-малко странични ефекти.
Медиците препоръчват още въвеждане на противозачатъчни препарати под кожата и чрез инжекция. След 45 годишна възраст е възможна и хирургичната стерилизация.
Важно е да се знае, че с много малки изключения (най-вече посткоиталната контрацепция) всички противозачатъчни се отпускат по лекарско предписание.