Извънредна имунизационна кампания срещу полиомиелит

Тази година в рамките на европейската имунизационна седмица стартира извънредна имунизационна кампания срещу полиомиелит (детски паралич), разпоредена със заповед на Министъра на здравеопазването.

Април 29, 2011 - 13:46
Април 29, 2011 - 13:46
 0
Извънредна  имунизационна кампания срещу полиомиелит

Съгласно Заповедта на министъра на здравеопазването по време на кампанията ще се обхванат с един прием на убита полиомиелитна ваксина  всички деца от 13 месечна до 7 годишна възраст, които нямат редовни имунизации срещу полиомиелит, нямат данни за извършени имунизации, нямат личен лекар или са без постоянен адрес на местоживеене. Имунизациите  са напълно безплатни.



В Добричка област извънредните имунизации се реализират под ръководството и с помощта на Регионалната здравна инспекция (РЗИ), активното участието на медицински специалисти от лечебните и здравни заведения и съдействието на органите на местната власт и здравните медиатори. При нужда ще се разкриват временни имунизационни пунктове.


Необходимостта от извънредна имунизационна кампания срещу полиомиелит през 2011 година е продиктувана от влошилата се епидемична обстановка в някои прикавказки републики и  Русия през миналата година. През април 2010г. в Таджикистан е регистриран взрив, причинен от внесен див полиомиелитен вирус тип 1. Регистрирани са 458 лабораторно потвърдени случаи на полиомиелит, от които 29 смъртни. В Руската федерация са регистрирани 14 случаи, в Тюркменистан – 3 случая, в Казахстан – 1 случай. До момента в засегнатите държави са проведени общо 12 имунизационни рунда. От началото на 2011г. няма регистрирани нови случаи.
      

Четири страни в света (Пакистан, Афганистан, Индия и Нигерия) остават ендемични по отношение на полиомиелита, поради продължаващо разпространение  на див полиомиелитен вирус  от човек на човек. В други три африкански страни (ЧАД, ДРКонго и Ангола) е възобновено прекъснатото  през 2010 година предаване на полиовируса от човек на човек. Поради близостта на Афганистан със засегнатите прикавказки държави и интензивните процеси на придвижване на хората, рискът от внос и разпространение на дивия полиомиелитен вирус в страните от Европейския континент продължава да е висок.


На последното съвещание на Регионалния Сертификационен Комитет на СЗО за Европа степента на риск от внос на див полиомиелитен вирус за България е повишена от средна на висока.

 

Полиомиелитът (известен още като Детски паралич) е тежко заболяване, което се причинява от човешкия полиовирус. Този вирус се отличава с голяма устойчивост в околната среда, което създава условия за по-лесното му разпространение. Болните от полиомиелит отделят вируса чрез изпражненията си. Заразяването става чрез употреба на замърсени хранителни продукти и вода или чрез замърсени ръце. Съществува въздушно - капков механизъм на предаване, обусловен от наличието на вируса в носоглътката и отделянето му по капково - слюнчен път. Заболяването засяга най - често деца до 6 годишна възраст, но не са редки и случаите на заразяване в по-зряла възраст. Най-често протича с развитието на парези и парализи. Заболелите деца остават инвалиди за цял живот, като е възможен и смъртен изход.


Профилактиката на това изключително тежко заболяване се състои в задължителна ваксинация на подлежащите контингенти от населението с полиомиелитна ваксина.

 

РЗИ – Добрич апелира към  всички родители да проверят ваксиналния статус на децата си при личния лекар и при липса на имунизация или непълна схема на имунизация, да се направи такава.

 

Имунизации срещу полиомиелит се извъшват и в Имунизационния кабинет на РЗИ - Добрич, всеки делничен ден от 9 до 16 ч.