Хиляди посрещнаха юлското слънце в Камен бряг
Нито дъждът, нито необичайното студено време попречиха на хора от различни краища на страната и света и тази година да се съберат в местността „Огънчето“ край Камен бряг. <br />
Слънцето успя да си проправи път през облаците и се показа на хоризонта в 5.40 часа под звуците на знаковия хит на „Uriah Heep” „July Morning” в изпълнение на Звезди Керемедчиев и „Ахат“. Преди това феновете пяха с кралицата на рока Милена Славова.
Живописните скали край село Камен бряг са традиционно място за посрещане на първите слънчеви лъчи, които докосват земята на 1 юли. Тази традиция е истински празник за селото, категорични са местните жители, които посрещнаха гости от Австралия, Германия, Румъния, Испания и почти цяла България.
Джулай (на английски: July – юли), или Джулай Морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли. Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.
Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г. На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на Слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди.
Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 1960-е години на миналия век, той съществува в България и до днес.
