Безработицата в област Добрич намаля до 4,3% през юни

452 души са започнали работа, а най-много свободни позиции са обявени в хотелиерството и ресторантьорството

Юли 30, 2026 - 11:56
 0
Безработицата в област Добрич намаля до 4,3% през юни

Равнището на безработица в област Добрич през юни 2026 г. е 4,3%, като броят на регистрираните безработни е намалял до 2607 души. Това показват данните на Дирекция „Бюро по труда“ – Добрич.


В сравнение с предходния месец безработните са с 242 по-малко, а равнището на безработица е намаляло. На годишна база обаче се отчита увеличение с 0,4 процентни пункта спрямо юни 2025 г., когато безработицата е била 3,9%.

През юни работа са започнали 452 безработни, като 430 от тях са намерили реализация на първичния пазар на труда. Други 22 души са назначени на субсидирани работни места – 15 по мерки за заетост и седем по проекти на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027. Сред започналите работа са 56 младежи до 29-годишна възраст и 13 продължително безработни.

През месеца работодателите са заявили общо 295 свободни работни места. Най-голямо е търсенето в сектора на хотелиерството и ресторантьорството, където са обявени 81 позиции. С наближаването на новата учебна година се увеличава и търсенето в сферата на образованието – заявени са 43 свободни места за учители и преподаватели.

Следват секторите „Търговия“ с 34 свободни работни места, „Селско стопанство“ с 29, „Култура, спорт и развлечения“ с 23, както и „Преработваща промишленост“ и „Държавно управление“ с по 20 позиции. Работодатели търсят още заварчици, монтажници, техници по механизация на селското стопанство, продавачи, шофьори, лични асистенти и машинни оператори. За археологически разкопки са обявени 20 места за общи работници.

В град Добрич регистрираните безработни през юни са 682, което е със 104 по-малко спрямо май. Равнището на безработица в областния център е 2,1%, или с 0,3 процентни пункта по-ниско от предходния месец.

В района, обслужван от Дирекция „Бюро по труда“ – Добрич, който обхваща общините Добрич, Добричка, Балчик и Крушари, равнището на безработица е 2,5%, а регистрираните безработни са 1124 души.

От Агенцията по заетостта напомнят, че продължава приемът на електронни заявления за обучения с ваучери за дигитални умения по Националния план за възстановяване и устойчивост, както и по проектите „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“, „Започвам работа“ и „Младежка заетост+“, финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027.