И Румъния се вдигна на протест срещу шистовия газ
Над 2000 румънци протестираха в Бърлад, източна Румъния, срещу плановете на американската енергийна компания „Шеврон" за търсене на шистов газ, предаде АФП.
Междувременно по-малък протест се състоя и пред правителството в Букурещ, като участниците в него настояха за забрана на сондажите за шистов газ.
Към добива на шистов газ в Румъния проявяват интерес също канадската група „Стърлин рисърсис" и унгарската компания МОЛ.
„Шеврон" има концесия върху 600 000 ха край Бърлад.
Полша се готви да започне добив на шистов газ, а Франция и България наложиха забрани. Щатите Ню Йорк и Ню Дъжърси наложиха мораториум върху сондажите.
