Йордан Йорданов: Този мандат е много различен и динамичен
До края на мандата, 2027 година, трите големи инфраструктурни проекта, които обещахме в предизборната си кампания, ще бъдат завършени, категоричен е кметът на Добрич Йордан Йорданов
На 8 ноември 2023 година, Йордан Йорданов положи клетва за третия си управленски мандат като кмет на община град Добрич. Две години след началото му, Йорданов пред Добрич онлайн за обещанията, за изпълнението им, за това какво предстои в следващите две години.
Г-н Йорданов, в средата на третия Ви мандат, какво успяхте от обещаното пред жителите на Добрич да свършите и какво предстои?
Отчетът винаги е динамичен, особено когато работим в срокове. Нашите срокове са от началото до края на мандата. Както сме си заложили в началото на мандата, аз ги наричам трите лъча - това са проектите за центъра, за индустриалния парк и за пазара, говорим като мащабни проекти. Те са в ход и до края на мандата ще бъдат завършени. Работи се по изграждането на новия пазар.
Предстои да започне ремонта на центърът, втората част, също така предстои разчистване, съвсем скоро, за подготовката на терена за индустриалния парк. Акцентирам върху това, но мога много нови неща да ви кажа като териториалните инвестиции, проекта за териториалните инвестиции. Бяхме одобрени с проекти на стойност 117 мл. лева. Там са включени изключително много улици, нови автобуси за градския транспорт, много нови неща, саниране на над 25 блока имаме общо, но няма да ни стигне времето за всички проекти, по които сме одобрени. Това е за радост на нашия град и те ще бъдат реализирани в период на няколко години.
Проектите са одобрени, но финансиране има ли осигурено?
Има подсигурени финансирания за проектите. Една част от тях са по Плана за възстановяване и устойчивост, другата са от националния бюджет, съвсем малка част от местния бюджет. Като стремежа ни е бил за първите две години, от първия ден на мандата, да кандидатстваме по всички възможни оси и програми, за да можем да осигурим един стабилен бюджет и проекти, които са видими, хората да ги усетят.
Не се ли забави много ремонтът на втората част на центъра?
За съжаление няма как да обясняваме този процес за подготовка, обработка, работен, чисто административен ред за всеки един проект. Той е може би 50% от един съществен и голям проект. Гарантирам ви, че втората част на центъра ще започне съвсем скоро. Документите и всички необходими процедури са подготвени и са пуснати, те с в ход. Така че въпрос на малко време е да имаме и избраните изпълнители, за да се продължи във втората част. Динамиката на международно ниво и на национално, ако щете, тя няма как да не се отрази и на местно ниво. Тази на моменти бързина, искане нещата да станат днес, ако може и вчера, тя се усеща във всеки един план, всеки бърза и това поставя пред различни ежедневни предизвикателства.
Ще стигнат ли средствата от кредита да бъде завършен ремонта?
Това нещо ще стане ясно когато строителите подадат своите оферти. Тогава ще можем да кажем реално на какъв етап сме, от инфлационния индекс или реалната ситуация на пазара на труда, на строителните материали и т.н. Всеки ден е различен. Аз се уверих по неподходящ начин, но колкото и да искам нещо да се случи сега и веднага, поради желанието и на моите съграждани това да е факт, за съжаление трябва да се съобразяваме с реалностите такива каквито са и да се мъчим да завършим нещата, а не да поставяме срокове, просто такова е времето.
Има ли риск центърът да остане незавършен поради липса на средства?
Няма такъв риск. Центърът ще бъде завършен, но аз визирам площад „Свобода”, това ще бъде завършено. Моята амбиция беше за годините напред общината да има готов проект, а тя го има, има готова идейна част за целия - площад „Демокрация”, „Независимост”, „България”, всички тези връзки на самия център. Общината има такъв проект идеен, той за в бъдеще може да се разработи технически, стига да има финансиране. Та моята идея е да се работи след като вече започне втората част, следващата стъпка е да се работи за подсигуряване на такова финансиране, за да може да направим абсолютно цялата част на центъра, не само тези етапи, които имах нужда от обновяване.
С кредит или привлечени средства?
Работим по всички направления. Другата част на центъра никога не е участвала по европейски програми, там има такава възможност за европейски привлечени средства.
Казахте, че предстои да започне разчистване не терена за Индустриалния парк. Подписахте ли споразумение за изглаждането му?
Всичко, което е изискано от нас, като документи е извършено, изпратено. Очакваме съвсем скоро да финализираме този процес. Но паралелно това ние работим и за това да започнем работа в момента, в който разпишем споразумението . Така че това са паралелните процеси, които очакваме.
Медицинският колеж на какъв етап е?
Там сме на етап в който очакваме акредитационната комисия. Всички точки бяха изпълнени от наша страна, каквото беше изискването. Мисля, че ако се оцени тона, че сме положили много усилия, очакваме тяхното решение. Ние сме на последната права. Никой не си е мечтал да се стигне толкова надалеч. Буквално последната стъпка, имаме базата, имаме всички условия, вече топката е в акредитационната комисия.
Две години има до края на мандата, какви са целите, които си поставяте?
Да завършим тези неща, доколкото е по нашите сили. Аз вярвам, че имаме такава възможност. Всеки ден е различен и е важно да застанем накрая пред хората и да кажем изпълнихме 80-90 или 95% от това, което истински сме обещали и то да се случи.
Едно от големите очаквания и недоволства на хората е лошото състояние на уличната мрежа.
Не съм спирал да повтарям, за нас винаги е било важно инфраструктурата да върви с добри и бързи темпове. Искам само като отчет, защото все пак говорим за отчет, за тези последни 7-8 години, има асфалтирани над 70 км. улична инфраструктура. Всеки може да каже - ние не го виждаме до нас, но истината е, че много километри улици бяха направени в Добрич. Но другата голяма истина е, че през последните две години работим усилено в новите програмни периоди и това, което бяхме одобрени преди две седмици т.нар КИТИ или проекта за териториални инвестиции, там са заложени над 60 млн. лв. за нови улици, т.е. обновяване на уличната мрежа. Това показва една постоянна политика за подобряване на инфраструктурата на града. И всичко, което отделно и паралелно можем да привлечем за нови улици, ние го правим и те ще бъдат факт до следващата година, две максимум. Т.е. в следващите две години нашата посока ще бъде да бъдат реализирани тези спечелени проекти. А един от тях има вътре има над 60 милиона за улична мрежа. Ние не сме забравили това, искаме да продължим да асфалтираме, но това увеличението на цените, в един момент изключително много сви с определен ресурс, ние да асфалтираме опреден брой улици. Ако преди 5-6 години можехме с един милион да направим три улици, сега можем една и половина. Така че това също е важно в цялото това уравнение.
