Мирела Боева: Детето в първите три години научава повече за живота, отколкото възрастният за цялото си следване в университета!

С много любов и грижа, добричлийка създаде образователна книжка за най-малките и техните родители. „Моят ден“ спомага на децата в приучаването им към първите навици и задължения, подпомага проговарянето, насърчава самостоятелността, развива концентрацията и въображението, подхранва любовта към книгите от най-ранна възраст и представя на детето семейството като ценност

Мирела Боева: Детето в първите три години научава повече за живота, отколкото възрастният за цялото си следване в университета!
Мирела Боева: Детето в първите три години научава повече за живота, отколкото възрастният за цялото си следване в университета!

Авторът е една млада жена, психолог, арттерапевт и най-вече всеотдайна майка. Мирела Тодорова – Боева е родена в Добрич и в момента живее, работи и твори именно в родния си град. Завършила е в сферата на Психологията и Арттерапията, което е и нейната професия. Към момента тя работи в РЦПППО-гр. Добрич. В последните години се засилва и интересът й към различните видове педагогики като Монтесори, Валдорф, Слънчева и др. Тя е и активен участник в новосъздаденото родителско обединение „Живица-Добрич“. За себе си споделя, че интересите й са многостранни и често в нея се пораждат множество идеи за осъществяване. „Вълнуват ме много и различни теми – от това как се садят картофи, през човешките взаимоотношения, до квантова физика и духовен свят“ – казва с усмивка тя.



Днес с Мирела Тодорова - Боева ще си говорим за създаването на детската книжка „Моят ден“, откъде е дошла идеята, чие дело са илюстрациите, няколко съвета и разбира се как можем да се сдобием със самото издание.

Здравейте, как се роди идеята за създаването на книжката?
Когато и ние като всички млади родители започнахме да се сблъскваме с темите по приучаване към първи навици и задължения – гърне, миене на ръце, зъби, хранене, потърсих книжки, които да ни помагат и да онагледяват самите действия. Знаех колко добре работи онагледяването и преживяването на себе си през герой от книжка при децата, та като всеки родител исках да ми е лесно, безпрепятствено и най-вече успешно. Това ,което откривах на българския пазар обаче ме удовлетворяваше само частично – или книжките бяха фокусирани само в една от тези теми или действията се изпълняваха от животни. Та в моята глава се роди поредната идея за осъществяване. И това беше да направя книжка, която да превежда детето през цялата рутина на деня, да му задава ритъм , предвидимост, да въвежда ред и последователни действия в представите.


На кого е посветена тя?
На първо място книжката е посветена на сина ми, защото той беше моя двигател и коректор по време на създаването ѝ. Но има и още една причина, която допринесе тази книжка да бъде създадена и тя е че много ми се иска родителите и обществото да започнат да обръщат повече внимание на ранния период на развитие. Детето в първите три години научава повече за живота, отколкото възрастният за цялото си следване в университета! Не е ли странно, че влагаме повече средства и сме много по-критични и избирателни към висшето образование, а към ранния и основополагащ период на развитие до 7г, подхождаме с неглижиране. В тази връзка може да се каже, че книжката е посветена и на всички малки деца.

Чие дело са илюстрациите?

Илюстрациите са дело на художничката Десислава Ганева, която взе присърце идеята ми и най-търпеливо сменяше детайли, и ми предлагаше варианти. Завършила е ВТУ специалност “Плакат и графичен дизайн”. Може да видите малка част от нейното изкуство на страницата Ky-ky art във фейсбук.

Какво представлява самото издание?

Книжката „Моят ден“ е във формат 14,7/15см, съобразен с малките детски ръчички . Състои се от 16 твърди страници със заоблени краища с цел безопасност при най-малките. Илюстрациите са изцяло ръчно рисуване -ясни, цветни и непретрупани, но все пак с достатъчно детайли, които да задържат детското внимание. Текстът е с леки рими, които достигат по-лесно до децата .



На какво учи тя децата?

Книжката „Моят ден“ спомага на децата в приучаването им към първите навици и задължения, подпомага проговарянето, насърчава самостоятелността, развива концентрацията и въображението, подхранва любовта към книгите от най-ранна възраст и представя на детето семейството като ценност. Също така тя подхранва чувството на сигурност, създава ред в представите.

Разбира се сама по себе си книжката е само инструмент и всичко зависи изцяло от родителя/човека, който я представя на детето.

Доколко е важен режима на децата в психическото им развитие?

В тази ранна възраст режимът е основополагащ за развитието на детето. Когато казвам режим, нямам предвид спазване на строги часове, а една ритмична рутина от последователни действия, която се случва всеки ден. Разбира се на всички нас се случва да излизаме от нея и това също учи децата на определени качества, но говорим за ежедневието, а не за изключенията.

Ние хората сме формирани в условията на хилядолетен РИТЪМ – въртенето на земята, смяната на дена с нощта, сезоните и т.н и макар съвременният живот да ни отдалечава много от Земята, основите на нашето съществуване се базират върху нейния ритъм. Децата, които живеят близо до тези фундаменти, дълбоко се влияят от ритмите, които ние им определяме. Много от проблемите, които преживяваме с децата си, могат да се решат, ако установим дневен ритъм, позволяващ навреме да удовлетворяваме потребностите им. Този ритъм е директно съотнесен с една от основните потребности на децата от 0 до 3г – сигурността. Книжки като „Моят ден“ и истории свързани със заобикалящия ги познат свят и повтарящите се действия в него, тоест ритъма, задоволяват точно тази потребност. Това са и едни от най-подходящите книжки в тази възраст, поради нуждата на детето от ритъм, повторение и сигурност, както и от предвидимост какво следва, спокойствие, без страшни сюжети и плашене.

Ще ви споделя и как СИГУРНОСТТА е свързана и e важна за развитието на децата ни. Основната функция на мозъка е ОЦЕЛЯВАНЕ и когато човек е тревожен, мозъкът му блокира способността за учене и се насочва към самосъхранение. Тоест чувството за сигурност у децата е пряко свързано с умението им за учене и пълноценно развитие. Стъпвайки на сигурността, детето вече е готово да възприема и учи устойчиво нови дейности, тоест постоянното ритмично ежедневие е оптималната среда за учене.

Друга важна тема застъпена добре в книжката ми и отново свързана с чувството на сигурност е темата за семейството и неговата ценност. Тази тема е важна за децата. Те имат нужда постоянно да са уверявани, че са защитени от своите родители в този голям свят.

Какви са Вашите съвети към родителите?

Съветите към родителите ми са да използват подсказките в книжката за споделянето на отговорности с детето. Тук имам предвид да се доверяваме на детето спрямо неговите възможности към момента и да го подпомагаме само толкова колкото е нужно.

Друго, което мога да дам като съвет, е всяко семейство да помисли за две-три черти, качества, които желае детето им да притежава. След това да се осмисли какво се прави всеки ден или какво трябва да започне да се прави с детето, за да добие определените качества. Основите се поставят сега. Характерът е това, което ние „отпечатваме“ върху децата си. Повторяемите действията са важни и за формирането на характера. Всичко, което ние правим с децата, започвайки от най-простичките ритуали, ден след ден става навик, а всеки един навик ден след ден става част от характера.

Как можем да се сдобием с книжката?

Книжката може да бъде поръчана с лично съобщение на фейсбук страницата „Моят ден“, а съвсем скоро ще се появи и в две книжарници в града ни – книжарницата под читалище „Йордан Йовков“ и в книжарница „Графити“.