Паметни знаци в квартал „Рилци“ увековечават подвига на загиналите от 53-ти пехотен полк (+СНИМКИ)
Композиция от Кръст за храброст и две паметни плочи с имена на загиналите от 53-ти пехотен полк, част от 7–а рилска дивизия, участвала в Добричката епопея, бе тържествено открит днес в квартал „Рилци“. Тя се намира на стената на народно читалище „Пробуда“.<br /><br />
На събитието присъстваха кметът на Добрич Йордан Йорданов, народните представители Даниела Димитрова и Йордан Йорданов, кметът на Община Добричка инж. Тошко Петков, областният управител Красимир Кирилов, заместникът му Красимир Николов, зам.-кметовете Елка Димова и арх. Боян Коларов, общински съветници, представители на политически сили, жители на квартала, граждани.
Откриването на мемориала започна с ритуал на представителна група на Военноморските сили във Варна.
Ние продължаваме да носим и да предаваме нататък мисията, която нашите предци са ни завещали - за единност и обединение, каза в словото си кметът Йордан Йорданов. Той призова да продължим така, да изградим следващото поколение на България и на Добрич и да го направим заедно.
Днес сме тук, за да се преклоним и отдадем почит пред подвига на храбрите български воини, отстоявали безкористно свободата на Добруджа. Тук сме, за да заявим, че саможертвата на загиналите за свободата на Добруджа не е забравена и с гордост да кажем, че сме техни потомци. Това каза в словото си кметът на Община Добричка инж. Тошко Петков, който с гордост съобщи, че е от село Суйчук, сега квартал „Рилци“.
Кръстът за храброст и двете паметни плочи бяха осветени от архиерейския наместник на Добричка духовна околия иконом Иван Дойчев. Признателните потомци сведоха глава и с едноминутно мълчание почетоха паметта на героите. Поднесени бяха венци и цветя пред паметните знаци.
Композицията в квартал „Рилци“ е на скулптора Христо Илиев и е изработена от полимер бетон. На паметните плочи са изписани имената на 62-ма военнослужещи, които са загинали в Добричката епопея или са починали от раните си. Мястото на паметния знак е избрано, тъй като квартал „Рилци“ в Добрич носи името на пехотната дивизия, участвала в боевете от Добричката епопея.
