Барселона е шампион за ХХI път!

Барселона стана първенец на Испания за 21-и път! Финалистът в Шампионската лига взе нужната точка след 1:1 в Леванте и вече е недостижим за втория Реал Мадрид. Каталунците спечелиха трета поредна титла в Ла Лига след тези от 2009-а и 2010-а година.

Предимството от преките двубои с "кралския клуб" гарантира първото място на "блауграна" при евентуално равенство в броя точки между двата испански гранда след края на сезона.

Барса стигна до първи гол в 28-ата минута. Шави Ернандес качи топката на главата на Сейду Кейта, а опитният халф на "блауграна" насочи коженото кълбо в мрежата със специалитета си - удар с глава от сериозна дистанция. Гостите владееха инициативата през по-голямата част от двубоя, но допускаха известни неточности в защита. Най-големи проблеми изпитваше Жерард Пике. Испанският национал категорично загуби персоналния двубой с тарана на Леванте Фелипе Кайседо. Именно еквадорският нападател възстанови статуквото в 40-ата минута. Кайседо наказа невероятна грешка на Пике. Гаджето на поп дивата Шакира опита да изчисти топката с по-слабия си ляв крак пред погледа на излезлия Валдес. Пике се размина с коженото кълбо, а от това се възползва дебнещия зад него Кайседо, който мушна топката в мрежата за 1:1.

Барса излезе през второто полувреме с основната мисъл да запази резултата 1:1, който устройваше каталунците. Те можеха да стигнат и до пълен комплект точки, но суперзвездата Лионел Меси на два пъти се размина с попадението. В първия случай аржентинецът елиминира като на магия четирима противникови футболисти, но впоследствие нацели лявата греда. В 71-ата минута Меси получи възможност да шутира от границата на наказателното поле, след като отново бе преодолял няколко футболисти на Леванте. Ударът на №10 от Барселона премина на сантиметри от дясната греда.

Барса се дръпна назад и разиграваше спокойно в последните 15 минути от мача. Така "блауграна" повтори упражението от сезон 2005/2006, когато отново направи 1:1 като гост на Леванте и спечели титлата.

Каталунците имат преднина от 6 точки пред Реал Мадрид два кръга преди края. Точката, която завоюва Барса днес е скъпоценна, защото каталунците имат предимство в преките двубои с "кралския клуб". Така дори и двата тима да завършат с равен брой точки, Барселона става шампион. Към момента синьо-червените имат актив от 92 пункта, а Реал събра 86 точки след успеха си с 4:0 над Хетафе.