„Вятър – птици – вода“ вдъхновяват Фестивала на хвърчилата в Шабла
На 16 август Зеленият образователен център ще представи кинетичната скулптура „Диалог“ и проекта „Гората на вятъра“
Под надслов „Вятър – птици – вода“ Фестивалът на хвърчилата в Шабла 2025 разширява своето съдържание с нови художествени акценти, свързани с вятъра и водата – елементите, които създават естествената среда за птиците и оформят облика на Приморска Добруджа.
На 16 август от 18:00 ч. в Зеления образователен център – Шабла ще бъдат представени уникалната ветрова кинетична скулптура „Диалог“ и художественият проект „Гората на вятъра“ на фондация „Аматерас“, дело на скулптора Тодор Тодоров с куратор Даниела Тодорова. Изложбата въвежда публиката в ново направление в съвременното изкуство – елементалната скулптура, която използва природните сили като част от творческия процес.
„Гората на вятъра“ е концептуален проект с кинетични скулптури, които реагират на вятъра и светлината, създавайки променящи се форми и усещане за живот. Творбите се задвижват от естествени сили, някои генерират енергия и се самоосветяват, а присъствието им в градската среда има както естетическа, така и функционална стойност.
Събитието ще включва и лекция с уъркшоп на тема „Изкуството на елементалната скулптура“ с водещ арх. д-р Тодор Тодоров – международно признат творец и носител на редица награди.
Фестивалът на хвърчилата в Шабла 2025 се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“, програма „Фестивали“ 2024, Община Шабла и Общинска фондация „Карон Лимен“.
