Засилени проверки на БАБХ по Черноморието

Акции обхващат Бургас, Варна и Добрич и продължават до 12 септември

Юли 17, 2025 - 09:24
 0
Засилени проверки на БАБХ по Черноморието

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) засилва контрола по Черноморието заради активния туристически сезон. От 17 юни до 11 юли 2025 г. инспекторите са извършили общо 988 проверки на обекти в областите Бургас, Варна и Добрич – включително магазини, заведения, кетъринг, обекти в хотелски комплекси, „all inclusive“ услуги, сладоледени цехове, крайпътни търговски зони и др.


По време на инспекциите са издадени 243 предписания – основно за лоша хигиена, липсваща или подвеждаща етикетировка, и неспазване на процедурите по безопасност на храните. Съставени са 45 акта за административни нарушения, а 8 обекта са частично или изцяло затворени.

Заради нередности като липса на произход, нарушена опаковка или съмнения в качеството, 1800 кг храни са възбранени и насочени за унищожаване.

В проверките са включени и допълнителни екипи от други дирекции на БАБХ, както и представители на Комисията за защита на потребителите и НАП. Контролът ще продължи до 12 септември, съгласно заповедта на изпълнителния директор на агенцията.

БАБХ съветва туристите и гражданите да пазаруват само от регистрирани търговски обекти, да обръщат внимание на условията за съхранение на продуктите и да консумират кулинарната продукция възможно най-скоро след закупуване.

Сигнали за нередности се приемат на телефон 0700 122 99, на сайта на БАБХ в секция „Подай сигнал“, на място в областните дирекции, както и на имейл bfsa@bfsa.bg.