Честваме 175 години от рождението на Иван Вазов – Патриарха на българската литература

Сопот и София се обединяват в почит към човека, чието творчество е в сърцето на всяко българско поколение

Юли 9, 2025 - 09:31
 0
Честваме 175 години от рождението на Иван Вазов – Патриарха на българската литература
Снимка: 24 часа

Днес, 9 юли 2025 г., България отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов – писателят, наричан с право Патриарх на българската литература. Роден на тази дата през 1850 година в Сопот, Вазов оставя неизлечима следа в културната и духовна памет на народа ни.


Тържествата по случай годишнината започнаха още на 8 юли в родния му град Сопот, а днес продължават с акцент в столицата София, където цял ден пред Народния театър „Иван Вазов“ ще звучат рецитации на негови произведения, изпълнени от известни български артисти. Сцената, носеща неговото име от 1962 г., почита твореца с представление на спектакъла „Народът на Вазов“ от Александър Секулов, режисиран от Диана Добрева. Постановката остава сред най-гледаните в репертоара на театъра и символизира силната връзка между автора и народа му.

По повод празника, Народният театър предлага и преференциални цени на билети, като жест към публиката и в подкрепа на културната традиция.

В Националния литературен музей празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония пред паметника на Вазов до църквата „Света София“, а в къщата музей „Иван Вазов“ в София ще бъде открита обновената постоянна експозиция, реализирана с подкрепата на Министерството на културата.

Специално внимание е отделено и на младите почитатели на Вазов – ще бъдат наградени победителите в Националния детско-юношески конкурс за рецитиране на стихове, под мотото „И мойте песни все ще се четат…“.