Свлачището в Балчик отново е активно
То може да доведе до сериозна заплаха за сгради и крайбрежната алея, съобщи БНТ

Свлачището в Балчик, разположено в района на вилна зона „Овчаровски плаж“, отново е в активна фаза. Разпростира се на площ от около 90 декара, като според експертите съществува реална опасност от срутване на изоставени сгради в района. Земните маси продължават бавното си придвижване към крайбрежната алея.
Това свлачище е регистрирано още преди 40 години, но през последните месеци процесът на движение на земните маси се е засилил. През октомври миналата година експерти от "Геозащита" – Варна откриват нова пукнатина с дълбочина около 5 метра и ширина 15 метра.
Красимир Николов, управител на „Геозащита“ – Варна:
"Сега през декември месец се разбра, че всичко от тези 15 метра са се свлекли надолу в свлачището. Главният свлачищен отстъп достига до сградите на „Свилоза“ АД, като почти им оголва фундаментите и се създава реална опасност за обитаването на тези сгради."
Издадена е препоръка към собствениците на сградите в района да ограничат достъпа до тях, тъй като те са необитаеми от години, но съществува сериозен риск от срутване, особено при бъдещи интензивни валежи.
Освен че застрашава сградите, свлачището може да нанесе сериозни щети на крайбрежната алея, предупреждават експерти.
Красимир Николов, управител на „Геозащита“ – Варна:
"Около десния борд е възможно да станат частични затрупвания и при отнасянето на земните маси те да се изсипят върху тази дамба."
Според специалистите, основна причина за активизиране на процесите е оводняването на терена, причинено от битови и подпочвени води в района.
Красимир Николов, управител на „Геозащита“ – Варна:
"Оводнявания в дълбочина, оводнявания от повърхността – това е един доста сложен процес, овладяването му е трудно и скъпо. Но при всички случаи трябва да се вземат мерки, за да не продължи разрастването на запад или на север към пътя, особено към пътя."
Като спешна мярка за ограничаване на свлачищните процеси, Община Балчик спря водоподаването в целия регион.
Димитрин Димитров, заместник-кмет на Община Балчик:
"Спряхме водоподаването на целия регион, тъй като при по-подробното обследване през декември установихме повърхностни течове, които тогава предполагахме, че са от водопреносната мрежа, след спирането се потвърди, че е така."
Въпреки предприетите действия, местната власт няма достатъчно средства, за да се справи самостоятелно със ситуацията.
Димитрин Димитров, заместник-кмет на Община Балчик:
"Не бихме могли да се справим със собствени средства. Уведомили сме държавата чрез Междуведомствената комисия по бедствия и аварии."
Нарастващата опасност тревожи и местните хотелиери, които се надяват на бързи действия от страна на институциите, за да не се отрази ситуацията на предстоящия туристически сезон.
Виктор Лучиянов, хотелиер:
"Надявам се да няма сериозен отлив на туристи през този сезон. Надявам се. Смятам, че държавата ще си влезе в ролята и ще подпомогне общината да бъде решен този проблем възможно по най-бързия начин."
В близост до свлачището се намират и множество вили, в които през лятото отсядат туристи.
Виктор Лучиянов, хотелиер:
"Не знам при това свлачище дали тези хора ще останат захранени с вода, електричество, защото те са в непосредствена близост, буквално в тила на свлачището."
Свлачището обхваща държавни, общински и частни терени, което усложнява предприемането на спешни мерки. Без помощ от държавата, местната власт няма възможност да се справи със ситуацията.
Източник: БНТ