15-годишният Нурел Нури, който падна от тротинетка в с. Зърнево, ще се възстанови напълно
Близките на Нурел изпратиха благодарствени писма до директора на МБАЛ Добрич, както и до министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов

На 6 януари, около 5 часа следобед, Нурел излиза да се срещне с приятели в родното село Зърнево, разказа пред Добрич онлайн леля му Вехлиджан Ахмедова. Малко по-късно съсед го намира паднал на шосето. Детето е било контактно и в съзнание. Съседът предложил да го придружи до дома му, но Нурел отказал и се прибрал сам. Не споделил обаче с майка си за инцидента.
„След около половин час, същият този съсед идва да провери какво е състоянието на детето. Тогава сестра ми разбира, че той е паднал. Дава му лекарство, тъй като Нурел й казва, че го боли глава. И след още около половин час той изпада в кома”, допълва Ахмедова.
Със съседи го транспортират първо до Тервел, тъй като линейката по това време била на адрес в друго село, след това и в Спешното отделение на добричката болница.
Близо месец след инцидента разговаряме с неврохирурга д-р Едвин Васви. Той, заедно с колегата си д-р Петков извършват животоспасяващата операция.
Д-р Васви, какво е състоянието на Нурел?
Момчето е в ясно съзнание, контактен, движи се в коридора на отделението. Беше изписан от отделението и е приет за физиотерапия в болницата. Очакваме пълно възстановяване в рамките на няколко седмици. Очаквам чрез една хубава физиотерапия да се възстановят и останалите функционални промени при момчето. Все пак около месец прекара в болницата. Така че очакваме да бъде захранен добре и пълно възстановяване в рамките на още няколко седмици, до няколко месеца максимум.
Да Ви върна в началото. В какво състояние беше когато за първи път го видяхте?
Когато го видях за първи път, той беше в коматозно състояние. По данни на близките, паднал и си ударил главата. Когато направихме скенер на мозъка се установи вътречерепен кръвоизлив и поради тази причина се направи оперативна интервенция по спешност. Премахнахме кръвоизлива. Остана няколко седмици в реанимация. Постепенно възстанови съзнание, възстанови двигателна активност и вече нормално се движи самостоятелно и сам извършва всички двигателни активности в момента.
Какви бяха прогнозите за възстановяването му тогава?
При децата е много опасно акумулирането на голямо количество кръв в черепа и затова е изключително важно по възможно най-бързия начин да бъде извършена тази операционна намеса. Благодарение на добрата координация в МБАЛ Добрич по най-бързия начин се събра екип и по най-бързия начин се извърши оперативната намеса.
Колко часа продължи операцията?
По спомени, точно не мога да кажа, но с всичко около два-три часа отнема.
Колко често Ви се налага да извършвате подобни операции?
Имаме намаляване на травматизма напоследък. Но няколко пъти месечно се извършват такива животоспасяващи операции.
Това ли е най-малкият Ви пациент с подобна травма?
В началото на моя професионален път имаше и по-млад пациент, беше момиче. Мисля, че беше паднала от втория етаж на една жилищна сграда и доколкото си спомням беше на 8 или 9 години.И нея благополучно я спасихме и вече е голяма ученичка.
Близките на Нурел Нури благодарят на д-р Васви и д-р Петков, които и до днес се грижат за него, както и на екипа в ОАИЛ и на отделението по рехабилитация.
Благодарят и на кръводарителите, които са се отзовали на апела на Вехлиджан Ахмедова.
Изказват специални благодарности и на хората, които са дарили средства.