Мъж, просещ пари в Добрич, заделя жълти стотинки и ги дарява за благотворителност
Благотворителната акция е “Жълти стотинки”, чрез която се събират монети от 1, 2 и 5 ст. в пунктове в различни градове и всяка година парите от акцията отиват за обзавеждане на детски болнични стаи, закупуване на играчки и апаратура за лечебни заведения, построяване на детски площадки.
В магазин „Билла“ до СУ „П.Р.Славейков“ има възрастен мъж, който проси пари. Със събраните средства не купува алкохол и цигари, аз лично съм го виждала, взима нещо за хапване, разказа за Добрич Онлайн Пламена Петрова, която е доброволец в инициативата „Жълти стотинки“.
Тя сподели, че магазин „Веник“ е едно от местата, в което има поставена касичка за благотворителната акция. Оттам са й разказали, че мъжът, който проси пари, ходи до магазина и дарява монети за инициативата „Жълти стотинки“.
Когато хората му дават пари, той отделя жълтите и ги дарява в касичката за акцията, каза Пламена Петрова. По нейни думи мъжът най-вероятно отива пеш до там, а магазинът се намира далеч. Този човек, който проси пари за храна, вместо да използва тези жълти стотинки, за да си закупи нещо, той ги заделя за благотворителност. Това е много трогателно категорична бе Пламена. Тя няма представа откъде мъжът знае за акцията, а от магазин „Веник“ са й казали, че голяма част от стотинките са дарени лично от него.
През почти изминалата 2018 година чрез акцията “Жълти стотинки” в град Добрич са събрани 1 197, 60 лева.
Пунктовете, където има поставени касички и се събират целогодишно стотинки, са следните - магазин “Веник”, копирен център “Топ Копи” - 1 и “Топ Копи” – 2, магазин за дрехи “Темпо” (срещу Туризъм), снек Бар “Агрохимикали”, книжарница “Арт Принт”, шивашка фирма “Рада”, салон “Авангард”, магазин за вино “Мирея - Винея”, офис “Хербалайф”, фирма “Неопърл”, хранителен магазин “Мегакомерс”, био магазин “Хармония”, транспортна фирма “Дименс транс”, магазин за козметика “Орхидея”, магазин за дрехи “Фреш”, строителна фирма “Валентино”, магазин за детски дрехи - Фирма “Дидка” и салон “Матрикс”.
„Жълти стотинки“ е благотворителна акция. В продължение на 365 дни се събират монети от 1, 2 и 5 стотинки в различни градове. Всяка година се избира град – столица на акцията и парите отиват за обзавеждане на детски болнични стаи, закупуване на играчки и апаратура за лечебни заведения, построяване на детски площадки.
През 2010 година инициаторите на „Жълти стотинки“ избират Добрич, като тогава се закупени монитори за кислородна сатурация на недоносени бебета в МБАЛ-Добрич. За 2018 година избраният град е Стара Загора.
