Днес - Международен ден без тютюнопушене

Тютюневите изделия са продукти, съдържащи над 8400 химически вещества, 69 от които са канцерогени. Водят до пристрастяване и увреждат човешкото здраве. Тютюнът предизвиква висока степен на зависимост – физическа и психическа у много потребители (85% от веднъж запалилите цигара се пристрастяват). Световната здравна организация призна тютюневата зависимост за болестно състояние<br />

Ноември 19, 2015 - 09:14
Ноември 19, 2015 - 09:14
 0
Днес - Международен ден без тютюнопушене

По този  повод  19 ноември е обявен за  Международен ден без тютюнопушене. Освен по цял свят, този ден се отбелязва и в България. Министерството на здравеопазването и Регионална здравна инспекция – Добрич, призовават  всеки пушач да сложи началото на една своя кампания за отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, здравето на своите близки и приятели, които като пасивни пушачи,  увреждат в не по-малка степен и своето здраве.



Кампанията има за цел да предостави  подробна информация относно ефективните методи за отказване от тютюнопушенето и използването на тютюневи изделия, а всеки желаещ може да посети “Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушене” в РЗИ – Добрич, където ще узнае какво е количеството на въглероден монооксид и карбоксихемоглобин, измерени с апарат Smokerlyzer в издишания от него въздух. Днес от 10.00 до 16.00 ч., можете да получите съвети и окуражаване в  “Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушене”(ККОТ) в РЗИ – Добрич, ул. „Кирил и Методий” № 57.

Кампанията се проведе и в цялата област, където подрастващите получиха информация за вредите от тютюнопушенето. Учениците проведоха интерактивно обучение, заедно с демонстрация на „Пушещ макет”, бе им показан и апарат Smokerlyzer, като целта е отказ от тютюнопушенето при учениците.