Цигулка и пиано огласиха Огледална зала "Нели Божкова"

Проектът „Нова музикална сцена“ представи талантливата цигуларка Йоанна Русева и пианиста от Франция Гийом Венсан тази вечер в Огледална зала „Нели Божкова“. В програмата на концерта бяха основно творби от френски и български композитори

Цигулка и пиано огласиха Огледална зала "Нели Божкова"

Акцент в програмата беше 100-годишният юбилей на един от корифеите на българския музикален модернизъм Лазар Николов /1922 – 2005/. 



Кратки биографични данни за изпълнителите:

Йоанна Русева завършва НМУ „Любомир Пипков”, София в класа по цигулка на Благородна Танева, а през 2022 г. получава бакалавърска степен по цигулка от Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Специализирала е в майсторски класове на Минчо Минчев, Захар Брон, Пиер Амоял, Огюстен Дюме, Антон Сороков, Елизабет Кропфич. Йоанна е отличена с награди на 16 конкурса, между които Недялка Симеонова (2011), Добрин Петков (2008), „Коциян“ в Чехия (2008), Млади виртуози, София (2013). Финалист е на международния конкурс „Давид Ойстрах” 2013 в Москва. През 2017 е отличена на конкурса „Андреа Постачини”, а през 2018 на конкурса „Щефани Хол” получава и диплом от Виенското общество за струнни инструменти. През 2019 тя е лауреат на специална награда и наградата на публиката на конкурса „Шимон Голдберг” в Майнц, Германия, както и специална награда на конкурса „Антон Рубинщайн” в Дюселдорф, Германия. Била е солист на оркестъра на Класик ФМ Радио, на филхармониите в Бургас, Видин, Враца и Плевен. Има участия със Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 дебютира в Glaesender Saal в Музикферайн във Виена.

Гийом Венсан започва да учи пиано на 7-годишна възраст и изнася първите си концерти, когато е само на 10 г. На 18 г. завършва Парижката консерватория с магистърска степен по пиано. От 2018 до 2020 г. продължава образованието си в Музикалната капела „Кралица Елизабет” в Брюксел в класа на Луи Лорти. От октомври 2020 г. учи при Аведис Куюмджиян в Университета за музикални и сценични изкуства във Виена. Гийом е носител на множество награди, сред които особено престижна е третата голяма награда от конкурса „Маргарита Лонг – Жак Тибо” в Париж. През 2014 г. е обявен за Instrumental Soloist Revelation във Victoires de la Musique - годишна френска церемония по награждаване, на която наградата се връчва от френското Министерство на културата за изключителни постижения в музикалната индустрия. Гийом Венсан свири като солист в редица престижни зали като Сантори хол в Токио, Барбикан хол в Лондон, Театър Шанз-Елизе, залите Pleyel и Gaveau в Париж, Двореца на изкуствата в Будапеща, Катарската опера в Доха, Симон Боливар Хол в Каракас и St Martins-in-the-Fields в Лондон. Бил е солист на Оркестъра на радио Франкфурт, Филхармония Будапеща, оркестров ансамбъл Каназава - Япония, филхармоничен оркестър Канагава - Япония, Националния Оркестър на Бордо, Orchester Lamoureux - Париж, Orchester National du Capitole de Toulouse, Симфоничния оркестър на BBC, Симфоничния оркестър  Симон Боливар и др. Работи с изтъкнати диригенти като Марк Минковски, Туган Сохиев, Сейкио Ким, Файсал Каруи, Олари Елтс, Джошуа Дос Сантос, Ари Ван Бик и Джошуа Вайлерщайн. Гийом е чест гост на много фестивали във Франция като солов  и камерен музикант -  клавирните фестивали в Лил и Тулуза, Шопеновия  фестивал в Париж, фестивала Pianos en Valois в Ангулем, Великденския фестивал и Музикален август в Довил, Международния фестивал на класическото пиано в Биариц, фестивалите Les Grands Crus Musicaux и “Духът на пианото” в Бордо, Фестивалът в Рок д’Антерон. В допълнение към многобройните звукозаписи за Warner Records, Гийом Венсан записва два солови проекта за лейбъла Naive - двоен диск с Прелюдиите на Рахманинов, издаден през ноември 2012 г., и Black Liszt през декември 2019 г. с малко известни произведения на Ференц Лист. От 2019 г. е почетен член на Центъра за сценични изкуства Le Volcan и постоянен артист на Fondation Singer-Polignac в Париж.

Това споделя Йоанна Русева пред Нина Локмаджиева:

“Двамата с Венсан свирим заедно от почти две години, въпреки трудностите около пандемията. Той живее в Париж и учеше като мен във Виена, наскоро завърши, но въпреки това продължаваме работата си заедно, като най-често имаме концерти във Виена. Венсан е пианист с изключително богата биография и с много силно сценично присъствие, изпълнява всичко с невероятна лекота, работата с него е невероятно удоволствие, изпълнена е с много спокойствие и всеки път преоткривам много неща в моето свирене за себе си, което е от главните цели на едно добро камерно партньорство в музиката. В този проект ние искахме да направим една комбинация от френска и българска програма - от музикалните култури на страните, от които идваме. Мислехме да включим и няколко юбилейни момента, от които остана творбата на Лазар Николов, по-различно планирахме в началото, но човек трябва да може да променя плановете си. Започваме с Равел - Соната за пиано и цигулка - една от най-красивите творби за камерна музика от ХХ век, която се съчетава със соловата пиеса от Равел, която аз ще изпълня - Павана. Кройцеровата соната на Бетовен е огромно, много тежко произведение и за изпълнители, и за публика, избрахме го като предизвикателство, защото за всяка камерна двойка това е едно от най-мечтаните произведения. Мислихме да изпълним творба от Сен-Санс, но накрая включихме Виенявски с Фауст Фантазия по музика от операта на Гуно „Фауст”, защото решихме, че като настроение и като музика тя по-добре се свързва с Равел и с Лазар Николов, отколкото Сен-Санс. Българският композитор Лазар Николов е от важните точки в тази програма. Той има много специално място в моето сърце - основната биография за него е написана от майка ми проф. Ангелина Петрова. Но и като музика въздейства и на двама ни с Венсан, ние много обичаме по-късната, по-модерна музика от ХХ век и когато почнахме да репетираме неговата соната, си казахме, че Лазар Николов би трябвало да е много по-познат и ще се опитаме да го направим по-познат, защото музиката му е невероятна, изключително иновативна и заслужава много повече внимание от това, което получава досега. За първи път ще изпълним пред публиката във Варна и Добрич точно тази комбинация от произведения, но се надяваме тя да се превърне в наш репертоар”.