Изнесли сме 62 млн. литра вино през 2017 г.

Износът на българско вино постоянно нараства и е достигнал 62 млн. литра през 2017 г. Благодарение на финансирането от европейските програми и Националната лозаро-винарска програма у нас вече има модерни винарни и индустрията се развива изключително успешно, а производството на вино се увеличава.

Изнесли сме 62 млн. литра вино през 2017 г.

Това заяви министър Румен Порожанов при откриването в Банско на първата кръгла маса по инициативата „Сподели България“, чиято цел е да бъдат създадени и популяризирани 12 винено-кулинарни дестинации в 50 общини с над 100 туристически обекта в България. Инициативата е на Министерство на земеделието, храните и горите и Министерство на туризма.


„Разчитаме на диалога с местния бизнес, с производителите и общините, за да намерим най-правилната и успешна реализация на маршрутите. Проектът е отворен за надграждане“, заяви министър Порожанов, цитиран от пресцентъра на МЗХГ. На нея бяха обсъдени две от дестинациите – „Долината на Места“ и „Долината на Струма“.

България разполага с многообразие от вкусове, храни и вина, както и с чудесен климат. Имаме 52 вина със защитено наименование на произход и 2 със защитено географско указание (ЗГУ)- „Дунавска равнина“ и „Тракийска низина“, каза Порожанов.

Създаването на вина с уникални качества от бутикови изби е характерен за цялата страна, но може би намира най-силно проявление именно в Долините на р. Струма и р. Места, коментира министърът на земеделието. Към настоящият момент площите с винени сортове в двата региона са 4200 хектара при около 60 хил. ха в България. Регистрираните обекти за винопроизводство в двете долини са 37. Отглеждат се както типичния и известен сорт Широка мелнишка лоза, така и Каберне совиньон, Мерло, Каберне фран и Сира. В последно време намират място и модерни сортове като Малбек, Пети вердо и Гренаш. Около 52 млн. лв. годишно стигат до винарите у нас по Националната лозаро-винарска програма.

„С проекта за 12 винено-кулинарни дестинации очакваме да привлечем повече туристи към вътрешността на страната“, заяви  министърът на туризма Николина Ангелкова. В кръглата маса участие взеха и кметовете на общините по поречието на Струма и Места, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев, земеделски производители, винопроизводители, хотелиери и др.