Юнаци! България отива на финалите на Световната лига!

Националният отбор по волейбол се класира за финалите на най-комерсиалния турнир Световната лига. Нашите загубиха с 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15) последния си мач от груповата фаза срещу Русия, но спечелиха нужната точка, за да се наредят сред 8-те най-добри в турнира.

Националният отбор по волейбол се класира за финалите на най-комерсиалния турнир Световната лига.

Нашите загубиха с 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15) последния си мач от груповата фаза срещу Русия.

Двата спечелени гейма ни носят 1 точка за крайното класиране, което е достатъчно, за да се наредим сред 8-те най-добри отбори в турнира.

България игра в състав: Андрей Жеков, Матей Казийски, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Цветан Соколов, Владислав Иванов - либеро.

Русия започна много силно, докато нашите не бяха пределно концентрирани и подариха няколко точки на съперника.

Радо Стойчев реагира и поиска прекъсване при 1:5.  Техническата пауза пък дойде при 8:4 за „Сборная". Националите така и не успяха да стопят изоставането си и загубиха първия гейм с разлика от 9 точки - 14:25.

Втората част предложи много инфарктни моменти.

Националите се задържаха в резултата до 4:4. Гостите забиха 5 поредни точки и се откъснаха с 9:4, за което допринесе голямото напрежение от задължителната победа, сковаваща нашият отбор.

Смяната на диагонала Цветан Соколов с опитния Владо Николов вдъхна импулс в играта ни и се доближихме на 2 т. при 15:13. Преломният момент настъпи след 20-ата точка с помощта на публиката и пълно себераздаване на терена.

„Лъвовете" изравниха 21:21 и за първи път поведохме в мача с 23:21, след две поредни грешки на гостите в нападение. Последва размяна на точки и България затвори гейма с 25:23 със зрелищна атака на Алексиев.

Третият гейм беше равностоен до 10:10. След това Русия доминираше във всички елементи (сервис, блок, нападение) и размаза националите с 25:13. При успех в четвъртата част обаче България се класираше за финалите на Световната лига в Полша.

В решителния четвърти гейм Цветан Соколов се завърна на терена.

Руснаците дръпнаха с 11:6. Тогава на начален удар застана Матей Казийски. Бомбените му сервиси затрудниха гостите и намалихме пасива си до 10:11.  „Сборная" отново поведе - 16:13, а България изравни 16:16. Цветан Соколов ни изведе напред при 20:19 с 6-ата си точка от 7 атаки. Грешка на Русия и мощна атака на Казийски направиха резултата 22:19. Гостите много бързо върнаха 2 точки за 21:22.

„Трикольорите" обаче стигнаха до геймбол при 24:22, когато Соколов хвана на единичен блок Денис Бирюков за 25:22.

Със спечелените два гейма България се класира за финалите в Гданск (6-10 юли), а мачът стигна до тайбрек.

Тайбрек беше отлична възможност за нашите да нанесат второ поредно поражение на Русия, но въпреки сърцатата игра силите ни стигнаха само за 12:15.